Pýtajte sa Vilmy Jamnickej

Nedávno oslávila herečka Vilma Jamnická 100. narodeniny. Ozdoba slovenského divadla a stále energická dáma prijala pozvanie redakcie Pravda.sk a odpovedala na Vaše otázky.

Vilma Jamnická

Vilma Jamnická: Čože mi to len hovoria?

Mária - Zaujíma ma astrológia, chcela by som sa ňou zaoberať. Ktorú knihu mám ako prvú prečítať, alebo kde mám začať?

( 05.12.2006 10:12 ) Mária, astrológia je jeden z najťažších problémov a tiež sa veľmi ťažko učí, pretože si musíte navyknúť na nové značky a súčasne tie značky majú špeciálny význam. Celý ten výklad nejde vo vešteckej forme, alebo ako obyčajné veštenie z pamäti. Najlepšie je mať dobrú učebnicu.

Na prvých stránkach bývajú značky Baran, Býk, Rak - ja to viem dokonca latinsky. Jupiter patrí  k Strelcovi, k Vodnárovi patrí Urán alebo Ryby patria na koniec. Je dobré si zadefinovať také pojmy - napríklad že Urán je planéta terorizmu. Ja ho ľudovo nazývam škrtiteľ.

V niektorých znakoch sú pozitívne postavené vlastnosti, niektoré negatívne. Toto všetko sa treba naučiť. Ešte ste neprekročila prvé tri stránky a musíte sa naučiť tisíc pojmov a tisícero kombinácií. Všetko je to o kombináciách. Je na to treba aj zmysel pre matematiku.

Irena - Odkiaľ čerpá pani Vilma energiu, že je ešte stále taká vitálna a pekná, ako sa dobíja keď cíti únavu?

( 05.12.2006 10:14 ) Nemožno strácať energiu, treba si tú svoju pestovať. Keď vás napadnú ťaživé situácie, musíte im vedieť nenásilne čeliť. Treba začínať vždy znova a znova. Ako napríklad so zabúdaním. Idete do kuchyne a cestou zabudnete, čo ste v kuchyni chceli - musíte húževnate ostať stáť na mieste a spomenúť si na to, prečo ste do tej kuchyne išli. Všetko sa musí pestovať. Všetko by sa malo začať od samého začiatku.

Hana - Počula som, že po šesťdesiatke ste začala užívať "vlastnú medicínu" a že by sme ju mali užívať všetci. Mohla by ste nám pani Vilma prezradiť recept? Ináč Vám prajem z celého srdca ešte veľa zdravia.

( 05.12.2006 10:25 ) Magnetická sila, ktorou liečitelia liečia, tá pribúda tak do šesťdesiatky - s tým, že ju pomaličky pestujete. Po 60-tke je tomu vraj koniec. Keď sa mi blížila šesťdesiatka, sa ma to dotklo - tak som si povedala, že niečo musím proti tomu robiť. Na filmovačkách som našla angeliku, ktorá rastie pri potoku - má vysoký kmeň, je zrelá až za dva a pol roka - nie je to kvet, z toho sa vyvinú také malé bobuľky - keď je už kvet, koreň vyhynie. Ja som si to vzala do záhrady a kým som ju mala v záhrade, striehla som na stonku, či sa dvíha hore - vtedy musíte koreň vyryľovať, ostriekať ho studenou vodou, sekerou rozsekať, nožom nakrájate na drobné plátky a sušíte. Dala som poriadny korenisko do velikánskej fľaše a druhého pollitra som naliala alkohol. Angelika je potrava pre srdce. Kamarátka mi priviedla brata a ja som mu doniesla malého frťanka - s radosťou to vypil a hlboko si vydýchol. Posadil sa a hovorí: viete, že už mi je lepšie! Potrava srdcu mu chýbala. Srdce má svoju špeciálnu výživu. Napríklad pomáha aj hroznová šťava a všetko z hrozna. Hrozienka. Kedysi študentská zmes nemohla chýbať v každej domácnosti. Takže ja som objavila potravu pre srdce vo forme angeliky. Ale potom prišiel jeden človek, ktorý mi hovorí, že nemôžem kŕmiť len srdce. Ale keď máte slabé srdce, dávajte viac angeliky. A tak som začala pestovať ďumbier na žalúdok, rozmarín na dobrú pamäť (tam ale pri väčšom užívaní stúpa tlak). Do elixíru pridávam aj šafran, fenikel alebo tiež 7 bobulí jalovca na pol litra špiritusu. Najlepšie je macerovať v čistom liehu. A potom ešte to raz preváram v cukrovej vode, aby to nebolo priostré. V poslednom čase už dávam veľmi pozor, aby som každé ráno nezabudla vypiť elixír. Lebo mi poslednú dobu mrznú nohy a tie by mali byť vždy v teple.

Nina - zaujímalo by ma či je pravda, že si nebarvíte vlasy. Prajem vám k vášmu jubileu veľa zdravia, šťastia a božieho požehnania.

( 05.12.2006 10:28 ) Zlatenko moje, oveľa dôležitejšie ako farbiť si vlasy je pokožku pod vlasmi pestovať. Kedysi som ju natierala cibuľou predtým ako som ich umývala, potom som vyskúšala žĺtok a trošku alkoholu - tiež pred umývaním vlasov si votrieť do pokožky a masírovať. Ja sa hnevám na manikérku, keď mi ostrihá nechty tak nakrátko, že sa neviem škrabať - lebo aj nechtami si môžete masírovať vlasovú pokožku. Potom vám neošedivejú. Ja som mala hodne červené vlasy. Muž sa mi vysmieval, že budem ako päťdesiatročná šedivá. Ale nedožil sa toho, že nie som, chudák.

Marta - Obdivujem Vás s akou láskou spomínate na svojho bývalého manžela, ste aj v tomto veku veľká šibalka. Že by to boli tie bylinky? Ste človek plný lásky. Blahoželám. Prajem Vám požehnané vianočné sviatky.

( 05.12.2006 10:30 ) Viete, on bol veľká osobnosť. A keď človek má za muža väčšiu osobnosť ako je on sám, tak cíti veľké zadosťučinenie, že si vybral mňa. Potom mi vyhlásil, že je zaľúbený do druhej. Ja som mu neverila - ešte k tomu som mala sny, ktoré mi zosmiešňovali ich lásku. A ešte k tomu som mala vnútorné slovo, tak som si z jeho lásky nič nerobila. Ale on to potom tvrdohlavec dotiahol do konca...

Olo - Ako si spomínate na nakrúcanie Fontány pre Zuzanu? Zdalo sa Vám už vtedy, že vzťah Dušana Rapoša s Evou Vejmelkovou prerastie do lásky?

( 05.12.2006 10:32 ) Spomínam si na príhodu, pri ktorej si jedna kolegyňa skoro zlomila nohu. Ale vzťahov medzi nimi som si nevšímala - ja som len počúvala príkazy režiséra.

Jana - Čítala som, že vyhotovenie horoskopu Vám trvá týždeň. Keďže by ma zaujímalo, čo ma v budúcnosti čaká, rada by som si horoskop u Vás, milá pani Vilma, dala urobiť. Je to možné?

( 05.12.2006 10:38 ) Keď som dobre videla, tak som si robila nákresy horoskopov sama. Ale potom som videla, že môžem urobiť eventuálne nejakú chybu - tam ale musíte mať presné údaje číselne vyjadrené. Zoznámila som sa s manželmi Čenkovými, ktorí robia s computerom. Manžel sa naučil odo mňa astrológiu natoľko, že začal kresliť tieto moje nákresy. Za nákres berie 350 korún. Chybu to má akurát, že inžinier Čenka býva v Lamači. Ale urobím jeden do týždňa - trošku som to ošudila, keď som teraz oslavovala, ale na jeden si vždy nájdem čas. Horoskopy mi vždy pomáhali vycvičiť si dobrú pamäť. Ozvite sa inžinierovi Gabrielovi Čenkovi - telefon 64 46 11 22. Ten vám povie adresu a všetko ostatné.

Dodo - Dobrý deň...mám slnko v levovi a mesiac vo vodnárovi... môžete mi prosím povedať čo to pre mňa znamená v citovom živote? Ďakujem, držte sa.

( 05.12.2006 10:41 ) Dobre by bolo vedieť, či je to Slnko bližšie k východu alebo je na západe - postavenie Slnka je dôležité. Ale určite ste hrdý človek, Vodnár a Lev sú v opozícii, takže citová stránka je u vás úplne iná. V citoch ste rozorvaná osobnosť, ale keď sa budete namáhať, dá sa z toho vytvoriť človek. Musíte sa naučiť s týmto citovým poblúdením a hrdosťou navonok nejako zaobchádzať. Opozície sú v manželských horoskopoch oveľa nebezpečnejšie.

Rado - Hrávate kartové hry? Ak áno, ktoré? Pýtam sa preto, lebo mi pripomínate moju vitálnu 80 ročnú tetu, ktorá si takto trénuje mozog. Ja trénujem tiež a obľubujem najviac kanastu ;-)

( 05.12.2006 10:44 ) S kartami som skončila, lebo astrológia vezme toľko času, že všetok svoj trošku voľný čas musím venovať astrológii. Kedysi som hrávala, ale vždy som prehrala - tak som si povedala, že to nie je môj spôsob života. A veruže nemám na to čas - všetko potrebujem pre astrológiu. Obzvlášť v mojom vysokom veku, keď sa ten čas už scvrkáva - teraz už sú tie noci nekonečné.

František - Vážená pani Jamnická, aj ja sa pripájam ku gratulantom. Mám aj jednu otázku. Čítal som veľa o Vašom manželovi, poznám jeho prácu a veľa z jeho života. Prosím Vás môžete mi povedať, kde je pochovaný, rád by som zašiel na jeho hrob a poklonil sa jeho pamiatke. Vyhľadávam miesta posledného odpočinku významných osobností, zriadil som za týmto účelom aj webovú stránku.

( 05.12.2006 10:46 ) On je pochovaný v Tatrách a jeho popol rozsypali. A na symbolickom cintoríne je väčšia tabuľka s menom Ján Jamnický. Vraj ho nezasiahla tá pohroma, ktorá bola v Tatrách. Bola som tam naposledy počas jedného filmovania.

Miloš - Vážená pani Vilma Jamnická. Musím Vám povedať, že už dávno som v médiách nečítal taký rozhovor ako je váš s čitateľmi denníka Pravda. Pri čítaní vašich odpovedí na otázky čitateľov mám pocit ako by bola nedeľa...ste úžasný človek.

( 05.12.2006 10:47 ) No Miloško, veľmi pekne ti ďakujem za takéto uznanie. Dôležité je aj ako je otázka položená. Niekedy príde redaktorka a opýta sa hneď, čo robíte celý deň, ale ako mám na to odpovedať, každý deň je inakší. Veľmi ďakujem za uznanie.

Slavo - Dlhodobo žijem v cudzine a príjemne ma prekvapilo Vaše životné jubileum. Pokiaľ sa mi dalo, vždy som sledoval všetky vaše aktivity. Neviem, čo by som Vám mal popriať, myslím si, že všetko máte. Aj tak - všetko naj. Moja otázka by mohla znieť: Kde je vaše miesto medzi vesmírom a zemou? Vy určite viete, prečo sa to pýtam a kde je to moje. Srdečne Slavo.

( 05.12.2006 10:51 ) Vy sa pýtate trošičku priveľa. Ja si netrúfam ani uhádnuť, či na mňa čaká nejaká reinkarnácia. Nerada by som bola mníškou či kňazom, lebo oni majú predpísaný duchovný život. Ja som si ten svoj mohla vybrať - pri Janovi Jamnickom. Ale neviem, kde je moje miesto, ani ako ďaleko som v reinkarnácii. Akurát viem, že sa ešte asi trikrát musím vteliť - mám len skromné želanie, aby to nebolo také prinútené. Ďakujem vám pekne za otázky, prajem vám veľa zdravia aj šťastia.

Prevzaté z http://koktail.pravda.sk/odpovede.asp?t=JAMNICKA
Foto: PRAVDA.SK - Zdeno Gáfrik

Redakcia Pravda.sk je nesmierne vďačná pani Vilme Jamnickej, že si našla čas na online rozhovor pre Pravda.sk. Ďakujeme za otázky čitateľom a tešíme sa na ďalší zaujímavý online.
Joomla templates by a4joomla